top of page
Szukaj

Walka z koronawirusem? Jest na to sposób - Z ŻYCIA SEJMIKU #12

Od początku marca Polska zmaga się z epidemią koronawirusa. Do niedzieli zarejestrowano 125 przypadków zakażeń, z czego trzy osoby zmarły. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięto granice powietrzne i zawieszono kursowanie pociągów międzynarodowych. W województwie podlaskim wciąż nie potwierdzono obecności wirusa SARS-CoV-2, jednak sytuacja związana z jego rozprzestrzenianiem się jest dynamiczna. Jak walczyć z dalszym rozwijaniem się koronawirusa? Oto propozycja, którą przedłożyłem Marszałkowi Województwa Podlaskiego, Arturowi Kosickiemu.

fot. Wrota Podlasia

Od stycznia, świat zmaga się z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wywołuje on chorobę COVID-19, czyli ciężkie zapalenie płuc. Do tej pory odnotowano ponad 196 tys. zachorowań, z czego śmierć poniosło ponad 6 tys. osób. Najgorsza sytuacja, związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest w Chinach i we Włoszech. W środę WHO ogłosiło status pandemii.


Także w Polsce stwierdzono liczne przypadki zakażenia się koronawirusem. Do niedzieli, 15 marca stwierdzono 125 przypadków zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 w naszym kraju, z czego śmierć poniosły 3 osoby. Od pięciu dni, szkoły i uczelnie wyższe są zamknięte, a w wielu miejscach pracy wprowadzono tryb pracy zdalnej. W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięto granice powietrzne oraz odwołano na kolei wszystkie połączenia międzynarodowe. Od wczoraj wprowadzono również kontrole graniczne.


Na ten moment nie potwierdzono w naszym województwie obecności koronawirusa, jednak sytuacja związana z jego rozprzestrzenianiem się jest dynamiczna. Władze wprowadzają różnego rodzaju rozwiązania. Jednym z nich jest m.in. przekształcanie niektórych placówek medycznych na szpitale zakaźne. W naszym regionie takim miejscem ma być Szpital Wojewódzki im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Decyzja władz ministerstwa budzi kontrowersje wśród mieszkańców miasta i personelu placówki, o czym szczegółowo możecie przeczytać tutaj.


Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa na Podlasiu?

Wiele krajów stosuje różnego rodzaju działania, zmierzające do tego, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W Niemczech, gdzie do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 5 tys. osób, postanowiono wprowadzić tzw. testy drogowe. Na czym one polegają?


W punkcie drogowym personel medyczny (lekarze, pielęgniarki) pobiera wymaz od kierowcy i pasażerów pojazdu, a następnie po okazaniu dokumentu tożsamości spisuje jego dane osobowe. Po wykonaniu takiego testu, jego wyniki natychmiast są wysyłane pocztą lub na adres mailowy osób, od których pobrano wymaz.


Rozwiązania, na które zdecydowały się Niemcy i USA z pewnością wpłynęłyby na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz wzmocniłyby poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców Podlasia i personelu medycznego szpitali w naszym regionie. Tylko szybkie i racjonalne działania będą miały wpływ na bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

Punkt drogowy w Denver Fot. RJ Sangosti/The Denver Post

Gdzie takie punkty miałyby stanąć i kto byłby do nich kierowany?

W interpelacji, jaką przedłożyłem marszałkowi Arturowi Kosickiemu podkreśliłem, że te takie punkty powinny stanąć w minimum trzech miejscowościach naszego województwa - w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach. Do nich miałyby być kierowane osoby z podejrzeniem koronawirusa oraz ci, którzy wrócili z rejonów silnego rozprzestrzeniania się koronawirusa (np. Włochy, Chiny) lub takie, które miały styczność z osobami zarażonymi na wirusa SARS-CoV-2.


Czy znajdą się na to środki?

Szacunkowy koszt utworzenia takiego punktu, wraz z jego wyposażeniem (m.in. maseczki, kombinezony) może wynosić ok. 100 tys. złotych. W prośbie, jaką skierowałem do Marszałka jest mowa o utworzeniu więcej niż trzech punktów w naszym regionie. W ramach uchwalonego pod koniec 2019 roku budżetu województwa podlaskiego zabezpieczono ponad 6 mln złotych w rezerwie budżetowej. Pieniądze na utworzenie takich punktów mogłyby pochodzić z tego źródła finansowania.


Kolejka do punktu kontroli Fot. RJ Sangosti/The Denver Post

Apel do Marszałka

Szanowny Panie Marszałku, zdrowie mieszkańców naszego regionu jest najważniejsze. Jako Szef największego klubu opozycyjnego w Sejmiku Województwa Podlaskiego prosze o poparcie naszej propozycji. Tylko konkretne i szybkie działania pozwolą na w walce z epidemią koronawirusa. Walka z pandemią nie ma barw politycznych. Liczymy na niezwłoczne zaangażowanie.


Pełną treść mojej interpelacji znajdziecie poniżej:


1178 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page