top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #11 - Jak będzie wyglądać promocja regionu? Zmiany w budżecie województwa

Trzy i pół miliona złotych więcej na promocję województwa w kraju i za granicą, a ponadto dodatkowe pieniądze na budowę dróg i kulturę - to tylko niektóre ze zmian w budżecie województwa podlaskiego na ten rok. Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego przyjęli nowelizację projektu, choć wciąż nie wiadomo dokładnie, na co zapisana kwota zostanie wykorzystana.

Fot. PAP

W poniedziałek radni sejmiku głosowali nad zmianami w budżecie województwa podlaskiego. Jednak dyskusja nad jego uchwaleniem była bardzo burzliwa. Wszystko przez decyzję Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która zrefundowała 8 milionów zł za przebudowę otwartej w grudniu 2019 roku drogi Markowszczyzna-Łapy. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze miały być przeznaczone na drogi Dąbrowa Białostocka- Sokółka, Nowogród- Łomża, Łomża-Śniadowo, ale też na promocję regionu.


Imprezy w Łomży i Augustowie

Jak poinformował Zarząd, władze regionu chcą zorganizować wspólnie z TVP i jedną z ogólnopolskich stacji radiowych nasz region. Dodatkowo padła propozycja zapisania pieniędzy na organizację dwóch imprez tanecznych, transmitowane w mediach na żywo, w Łomży i w Augustowie.


– Prowadzimy rozmowy o dwóch koncertach telewizyjnych, ale poza Białymstokiem, a także z jedną ogólnopolską stacją radiową – ujawnił marszałek Artur Kosicki, cytowany przez "Kurier Poranny".


Promocja i drogi w jednej uchwale?

O ile radni KO i PSL, którzy są w opozycji wyrazili zgodę, aby przeznaczyć dodatkowe pieniądze na drogi i kulturę, o tyle nie do końca było wiadomo, dlaczego podpunkt uchwały dotyczący przekazania środków na promocję województwa procedowany jest w tej samej uchwale.


– Obawialiśmy się trochę, że przegłosujemy teraz 3,5 mln złotych, a za trzy-cztery miesiące usłyszymy o jakichś festiwalach za milion złotych każdy. Nie chcielibyśmy, by te pieniądze były wydane – powiedział w rozmowie z TVP Białystok Karol Pilecki, radny KO w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Stąd też radni KO chcieli zdjąć ten podpunkt uchwały z dzisiejszego głosowania.


– Z chęcią poprę nasze inwestycje drogowe, ale po ostatnich doświadczeniach z promocją przez media, ostrożność nakazuje wyjąć punkt o promocji do osobnego glosowania – mówił Jarosław Dworzański z KO. Słowa radnego mogłyby być prawdopodobnie reakcją na ostatnie doniesienia medialne, dotyczące kontrowersyjnej promocji regionu przez "Lorda Kruszwila". Youtuber w nagraniu, mającym za cel promować nasz region obrażał m.in. wyznawców prawosławia. Za to otrzymał od władz województwa ok. 50 tys. zł. Tekst z moim komentarzem dla "Fakt24" dotyczącym tej sprawy możecie znaleźć tutaj.


Promocja regionu na EXPO

Radny Jacek Piorunek złożył w tej sprawie wniosek formalny o wyłączenie wątku promocji z uchwały i przełożenia go na inną sesję, jednak nie znalazł uznania większości. Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę. Głosowało za nią 17 radnych, pięciu się wstrzymało, ośmiu było przeciw. Jak informują lokalne media, oprócz organizacji dwóch imprez władze chcą też przeznaczyć m.in. na promocję województwa na światowej wystawie EXPO, która ma się odbyć w październiku w Dubaju.


(źródło: TVP Białystok, Kurier Poranny, Fakt24.pl)

314 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page