top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #13 - Wyjątkowa sesja w czasie zarazy

Zaktualizowano: 28 kwi 2020

W poniedziałek, 27 kwietnia odbyła się sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Wyjątkowa, bo ze względu na pandemię koronawirusa miała ona miejsce w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Jednak zamiast "Barona Cygańskiego" czy "Carmen", pierwsze skrzypce grała przedstawiona przez Zarząd Województwa strategia funkcjonowania naszego regionu na najbliższe lata.

Ze względu na pandemię koronawirusa, poniedziałkowa, 18. sesja Sejmiku odbyła się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Radni mieli na sobie maseczki, rękawiczki. Niektóre osoby, zabierające głos na sali obrad były ubrane w fartuchy ochronne. Poszczególne kluby radnych w sejmiku miały zaś do dyspozycji dodatkowe sale na spotkania czy konsultacje.


Hołd dla prof. Strumiłły Na początku radni uczcili minutą ciszy zmarłego 9 kwietnia prof. Andrzeja Strumiłłę. Urodzony w 1928 roku w Wilnie artysta, od wielu lat był związany z naszym regionem. Był profesorem kontraktowym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownikiem pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego. W połowie lat 80-tych artysta osiadł w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie, a jego dom stał się centrum wydarzeń kulturalnych. Niestrudzenie tworzył i inicjował wydarzenia artystyczne, był organizatorem corocznego międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego. Został uhonorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Gloria Artis. Otrzymał tytuły Honorowego Obywatela Suwałk i Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, a rok 2017 w województwie podlaskim ogłoszono Rokiem Andrzeja Strumiłły.

Fot. Piotr Malczewski

Wsparcie dla OSP, walczących nad Biebrzą Na początku radni zajęli się głosowaniem nad przeznaczeniem 620 tys. zł na potrzeby Ochotniczych Straży Pożarnych walczących z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jak uzasadniały władze województwa, środki te mają "wynagrodzić ochotnicze straże pożarne, które walczyły z pożarem w parku biebrzańskim".


W niedzielę 19 kwietnia, w Biebrzański Parku Narodowym wybuch pożar. Swoim zasięgiem objął ok. 5,3 tys. hektarów bagien, łąk i lasów. Był to największy pożar w historii parku. W akcję ratunkową, trwającą siedem dni zaangażowano kilkaset osób. Oprócz strażaków zawodowych i OSP, w ratowanie parku włączyli się m.in. żołnierze obrony terytorialnej, służba parkowa i leśna oraz okoliczni mieszkańcy. Do gaszenia pożaru wykorzystywano samoloty i śmigłowce, m.in. Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej. Straty materialne i przyrodnicze nie zostały jeszcze oszacowane. Według dotychczasowych informacji, pożar miał charakter powierzchniowy, czyli nie objął pokładów torfu. Trwa śledztwo w celu ustalenia wybuchu pożaru, jednak prawdopodobną przyczyną było wypalanie traw. Zdjęcie z miejsca zdarzenia możecie zobaczyć poniżej.

Strategia 4P

Kolejnym i prawdopodobnie najważniejszym punktem dzisiejszej sesji było głosowanie nad strategią rozwoju województwa do 2030 r. Jest ona niezbędną podstawą do opracowania kolejnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2021-2027. To program, w ramach którego województwo dostaje pieniądze z UE na różne działania. Każdy region w Polsce ma taki swój program.


Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek przypomniała, że główna misja nowej strategii to "Ambitne Podlaskie" w oparciu o 4P: Podlaskie, Przedsiębiorcze, Partnerskie, Perspektywiczne, a strategiczne cele rozwoju regionu skupiają się wokół dynamicznie rozwijającej się gospodarki, zasobnych mieszkańców i współpracy z partnerami w kraju i za granicą. W strategii ujęto również lotnisko regionalne, którego dotąd nie ma województwie, a jest o nim mowa w kontekście konieczności dalszego rozwoju infrastruktury komunikacyjnej.


Za przyjęciem strategii głosowało 18 radnych, pięciu wstrzymało się od głosu, siedmiu nie wzięło udziału w głosowaniu. Jako radni KO nie wzięliśmy udziału w głosowaniu. W trakcie dyskusji wskazywaliśmy, że obecna sytuacja epidemiczna oraz wszelkie skutki, które powoduje i może spowodować nie tylko w gospodarce, ale także sytuacje związane z bezpieczeństwem, ratownictwem, zmianami klimatu (np. w kontekście ostatniego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym) wymagałyby uwzględnienia w takim dokumencie jak strategia, aby można było przesuwać na to środki w ramach RPOWP.

Walka z koronawirusem w naszym regionie

Aktualne dane dotyczące stanu epidemicznego w województwie podlaskim przedstawiał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Radni pytali m.in. o sytuację rolników z Suwalszczyzny, którzy w związku z sytuacją epidemiczną i zamknięciem granic, nie mogą wjeżdżać na swoje pola na Litwie. Jak informował wojewoda, obecnie trwają rozmowy ze stroną litewska na temat złagodzenia (dla rolników) obostrzeń obowiązujących na granicy. Dyskutowano też m.in. o sytuacji podlaskich szpitali, zwłaszcza szpitali jednoimiennych, o planowanych zakupach szybkich testów.


(źródło: PAP, wrotapodlasia.pl)

60 wyświetleń0 komentarzy

留言


bottom of page