top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #16 - Gorąco w suwalskim PKS. Będzie nadzwyczajna sesja

Sejmik województwa podlaskiego zbierze się w trybie nadzwyczajnym, aby omówić sytuację w suwalskim oddziale PKS NOVA. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej. - Spółka nie jest konkurencyjna na rynku komunikacji, pozbywa się kolejnych nieruchomości. Chcielibyśmy wiedzieć, na co wydawane są te pieniądze - mówił na konferencji prasowej, zorganizowanej w budynku dworca PKS w Białymstoku Karol Pilecki, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego.Chodzi o wydarzenia z końcówki stycznia 2024 roku. Prezes PKS Nova - Marcin Doliasz przyjechał do Suwałk i wręczył Jarosławowi Żaborowskiemu - dyrektorowi suwalskiego oddziału - wypowiedzenie. Zdaniem zwolnionego pracownika, powodem był jego sprzeciw wobec wyprzedaży majątku firmy i degradacji suwalskiego oddziału. Tego samego dnia swoją zaplanowaną interwencję poselską w PKSie miał Jacek Niedźwiedzki, poseł Platformy Obywatelskiej. Między prezesem a parlamentarzystą doszło do różnicy zdań, w jakim zakresie możliwa jest interwencja. Sprawę wyjaśniła wezwana na miejsce policja.


Wydarzenia te były szeroko komentowane w sieci. Teraz sprawą ma się zająć Sejmik Województwa Podlaskiego. Na poniedziałek, 12 lutego zaplanowano nadzwyczajną sesję. Wśród poruszanych tematów będzie m.in kondycja finansowa należącej do Urzędu Marszałkowskiego spółki, proces wydzielania PKS Suwałki jako osobnej firmy oraz zwolnienie Jarosława Żaborowskiego ze stanowiska dyrektora.

Spółka PKS na działalności operacyjnej ponosi wielomilionowe straty. Jest to bardzo niepokojące. Chcielibyśmy usłyszeć, z czego wynikają te straty, z jakich tras, jaki procent i w jaki sposób możemy zareagować

- mówił radny sejmiku województwa podlaskiego


Połączona kontrola radnych z posłami

Pilecki na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że chcą usłyszeć informacje na temat funkcjonowania autobusowej spółki. Jeśli prezes będzie uchylał się od odpowiedzi to zapowiadają połączoną kontrolę radnych z posłami.

Bulwersuje nas też fakt zatrudnienia prezesa spółki w dwóch miejscach jednocześnie - zależnych od samorządu województwa. Chcielibyśmy wiedzieć, ile dni roboczych w PKS Nova, a ile w drugiej spółce samorządu w Łomży

-podkreślał Pilecki.


Posiedzenie Sejmiku zaplanowano na 16:00
78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page