top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #22 - Czy Kosicki pożegna się z funkcją marszałka?

Wynik niedzielnych wyborów do sejmików województwa podlaskiego oznacza, że dużo bliżej w nim do utrzymania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość niż do zawiązania koalicji przeciwników i zdobycia przez nich większości. Czy rzeczywiście? O tym rozmawiał w programie "Ważna Sprawa" Karol Pilecki, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego.fot. Marcin Gliński/ PRB
Zgodnie z ustawą o samorządzie województwa podlaskiego, to artykuł 32 o tym mówi. Do wyboru marszałka potrzebna jest bezwzględna większość ustawowego składu sejmiku. To oznacza, że ta bezwzględna większość z 30 osób, to jest 16 osób. I w mojej ocenie pierwsze głosowania nad wyborem marszałka będą nieskuteczne.

-twierdzi Karol Pilecki, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zdaniem szefa klubu radnych KO, marszałek Artur Kosicki nie będzie pełnił tej funkcji w nowej kadencji. Jak twierdzi, wynika to z "braku poparcia wewnątrz własnego klubu".


Bynajmniej jest zainteresowany funkcją przewodniczącego sejmiku w przyszłej kadencji. Co też nie jest wcale takie oczywiste z wyborem. (...) Na początku potrzeba tych 16 głosów i bez wątpienia PiS dzisiaj nie ma tej większości.

-zaznacza.


Czy kompromis z PIS ma sens?


Pytany o "sejmową współpracę z PiS", radny Pilecki stwierdził, że każda z tych partii politycznych kieruje się jakimiś innymi zasadami, innym programem, natomiast nie wyklucza "kompromisu w pewnych sprawach".


Podobno najlepszy kompromis to taki,w którym każda ze stron jest niezadowolona, więc nikt nie powiedział, że do takich kompromisów będzie dochodziło, ponieważ rozwiązanie sejmiku i narażanie podatnika na ponoszenie kosztów kolejnych wyborów, w których frekwencja wynosiłaby 25 procent

-zaznaczył, dodając, że w jego ocenie, nie świadczyłoby to dobrze o radnych, pod kątem postrzegania przez wyborców oraz "zaśmiecania miast kolejnymi banerami".


Całość audycji można odsłuchać tutaj.


Karol Pilecki z 5834 głosami


W poniedziałek, 8 kwietnia PKW oficjalnie podała, kto wchodzi w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Najwięcej mandatów w 30-osobowym sejmiku zdobyło Prawo i Sprawiedliwość - 15, Koalicja Obywatelska - 8, Trzecia Droga - 6, Konfederacja - 1. Jedną z osób jest radny Karol Pilecki. Szef klubu radnych KO w Sejmiku uzyskał 5834 głosy.43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page