top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #24 - Łukasz Prokorym nowym marszałkiem!

Trzęsienie ziemi w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Nowym marszałkiem został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 z 30 głosów. Przewodniczącym sejmiku został natomiast Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi.


fot. UMWP

W czasie wtorkowej (7 maja) pierwszej sesji sejmiku podlaskiego nowej kadencji - po złożeniu ślubowania - radni i radne mieli zająć się wyłącznie wyborem jego przewodniczącego. Okazało się jednak, że przystąpiono też do wyboru marszałka, dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu województwa.


Sytuacja w podlaskim Sejmiku nie była zbyt pewna, bowiem 15 radnych zostało wybranych z listy Prawa i Sprawiedliwości, 8 z listy Koalicji Obywatelskiej, 6 z Trzeciej Drogi (jeden z Polski 2050, reszta z PSL) i 1 z Konfederacji (były wicemarszałek podlaski, Stanisław Derehajło). Ani PiS, ani połączone siły KO i TD nie miały więc samodzielnej większości do wyboru przewodniczącego sejmiku, a szczególnie marszałka i zarządu województwa. Języczkiem u wagi miał być radny Konfederacji - Stanisław Derehajło.


Cieślukowski nowym przewodniczącym


Tuż po złożeniu ślubowania przez radnych prowadząca obrany, najstarsza wiekiem radna Wanda Elżbieta Mieczkowska (PiS), odczytała oświadczenie dotychczasowego marszałka, Artura Kosickiego. Zawnioskował o odroczenie sesji do 11 czerwca. Za opowiedziało się 14 radnych, przeciw było 16. Wraz z radnymi KO i Trzeciej Drogi zagłosowali Wiesława Burnos i Marek Malinowski z PiS, dotychczasowa członkini i członek zarządu województwa.


Jacek Piorunek, radny klubu KO zgłosił na przewodniczącego sejmiku Cezarego Cieślukowskiego, w poprzedniej kadencji szefa klubu PSL. Z kolei radny PiS - Adam Wojciech Sekściński zaproponował Wandę Mieczkowską. W tajnym głosowaniu wybrano na przewodniczącego sejmiku Cezarego Cieślukowskiego. Oddano na niego 17 głosów (na Wandę Mieczkowską - 13). Cieślukowski od razu zaproponował zmiany w porządku obrad i poszerzenie go o wybór marszałka, dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu województwa.


Następnie przewodniczący klubu KO, Karol Pilecki na marszałka zgłosił Łukasza Prokoryma.


Ma charakter bardzo koncyliacyjny, umie prowadzić dialog

- mówił o kandydacie Pilecki.


fot. UMWP

W głosowaniu tajnym Prokoryma poparło 16 radnych, Kosickiego - 13, jeden głos był nieważny. W skład zarządu weszli także: Wiesława Burnos (za jej powołaniem było 16 radnych) oraz Marek Malinowski (za jego powołaniem opowiedziało się 16 radnych). Do zarządu wszedł także Bogdan Dyjuk (17 głosów) oraz Jacek Piorunek (18 głosów).


Kim jest Łukasz Prokorym?


Prokorym jest radcą prawnym, w poprzedniej kadencji samorządu był przewodniczącym Rady Miasta Białystok. Obecnie jest szefem białostockich struktur PO.


Koniec rządów PiS w Województwo Podlaskie. Łukasz Prokorym nowym marszałkiem naszego regionu! Gratulacje kolego! 🙂

-napisał na Facebooku Karol Pilecki, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego.
63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page