Sejmik Województwa Podlaskiego wrócił po wakacjach. Głównym tematem spotkania była m.in. przyszłość Puszczy Białowieskiej, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz spółka Doliną Rolniczą 4.0, która teraz należy do samorządu województwa. Radni zajęli się też tematem powołania komisji stałej ds. mniejszości narodowych i etnicznych.
Na początku radni zapoznali się z informacją na temat roli i obowiązków nałożonych na Polskę przez Konwencję o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Puszczy Białowieskiej, będącej Obiektem Światowego Dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem planowanych i realizowanych inwestycji oraz działań na jej terenie.
To zagadnienie istotne nie tylko dla województwa podlaskiego i jego mieszkańców, ale także dla obywateli całego kraju oraz Europy. Dlatego każda decyzja czy propozycja ze strony władz, w tym przypadku Ministerstwa Klimatu, ma dla nas znaczenie, ponieważ daje nam możliwość wyrażenia swojej opinii.
tłumaczył Karol Pilecki, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Plan ten jest przygotowywany od lat przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Pierwsza wersja projektu powstała pod koniec kadencji rządu PiS, jednak ciągle trwa jego uzupełnianie. Dr Krzyściak-Kosińska podkreśliła, że kluczowe obecnie są konsultacje dotyczące kolejnych propozycji stref, zwłaszcza tej związanej z prowadzeniem gospodarki leśnej. Dodała również, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje w tej chwili likwidacji Białowieskiego Parku Narodowego ani trzech nadleśnictw w Puszczy (Białowieża, Hajnówka, Browsk).
Dolina Rolnicza dla samorządu
Dużą dyskusję wywołała kwestia utworzenia rok temu Podlaskiego Funduszu Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0 przez Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji „Szelment” oraz PKS Nova. Obie spółki, znajdujące się w nie najlepszej kondycji finansowej, wniosły po 50 udziałów, każdy o wartości 2 500 zł. Dwie spółki, w całości należące do samorządu województwa, powołały trzecią jednostkę, która miała zarządzać projektem o wartości 10 mln euro. Taka forma działania nie wymagała zgody sejmiku, co budzi sprzeciw obecnych władz.
Projekt przewiduje intensywną aktywność w rozwijaniu współpracy międzynarodowej. Jeśli samorząd województwa stanie się jedynym właścicielem spółki, jej wiarygodność będzie bezdyskusyjna.
Przeciwko wykupieniu udziałów opowiedział się klub PiS, a inicjator powołania spółki Dolina Rolnicza 4.0, były marszałek i obecny radny Artur Kosicki, stwierdził, że proponowane przez zarząd rozwiązanie upolitycznia zarządzanie tą spółką.
Ostatecznie, wygrali 17:2 (10 radnych wstrzymało się - PiS) zwolennicy wykupienia udziałów przez samorząd województwa.
Komisja ds. mniejszości
Gorącą dyskusję wywołała również utworzenie komisji stałej ds. mniejszości narodowych i etnicznych, jednak na tej sesji sejmikowi nie udało się jej utworzyć (z przyczyn formalnych). Brak powodów do jej powołania zgłaszał radny PiS Artur Kosicki, który stwierdził, że sprawami mniejszości zajmuje się już komisja edukacji, kultury turystyki i sportu.
Comments