top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #5 - Marcowa sesja SejmikuFot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Wybór nowego przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego, przekazanie 3 milionów złotych na lotnisko w Suwałkach oraz upamiętnienie Krzysztofa Putry - te i wiele innych decyzji podjęliśmy wraz z radnymi na VII sesji (25 marca) Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zobaczcie sami!


Upamiętnienie Krzysztofa Putry

Imię byłego wicemarszałka Sejmu i Senatu Krzysztofa Putry będzie nosić sala konferencyjna w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku, gdzie odbywają się m.in. obrady sejmiku województwa podlaskiego. Stanowisko w tej sprawie - przez aklamację - przyjęli w poniedziałek radni sejmiku. Krzysztof Putra który był związany z regionem podlaskim, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Przed pracą w parlamencie był m.in. radnym sejmiku województwa i przewodniczącym tego sejmiku. Prowadzący obrady, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Marek Komorowski, który zaprezentował treść stanowiska przyjętego przez radnych, powiedział, że Krzysztof Putra - "był osobą ze wszech miar skromną". Podkreślił, że była to osoba zaangażowana w sprawy rozwoju województwa podlaskiego, także Białegostoku. Komorowski mówił, że dzięki swojej "osobowości, zaangażowaniu i inteligencji" Krzysztof Putra pokonał drogę od robotnika do osoby zajmującej najwyższe funkcje w państwie.


Radny PSL Cezary Cieślukowski powiedział, że współpracował przed laty z Krzysztofem Putrą w ramach jednego wspólnego klubu PO-PiS i była to - jak ocenił - "całkiem dobra" współpraca. Jego zdaniem, inicjatywa nadania sali sejmikowej imienia Krzysztofa Putry, to symbol dobrej współpracy w sejmiku i będzie "drogowskazem" dla wszystkich, jak postępować. Termin uroczystości nadania sali konferencyjnej imienia Krzysztofa Putry ustali zarząd województwa podlaskiego.

Lotnisko w Suwałkach

3 mln zł przekaże w tym roku samorząd województwa podlaskiego miastu Suwałki na budowę lokalnego lotniska w tym mieście. Radni sejmiku przyjęli w poniedziałek uchwałę w tej sprawie. Budowa lokalnego lotniska w Suwałkach ma kosztować 27 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu tego roku. Betonowy pas startowy ma mieć długość 1 tys. 320 metrów i szerokość 30 metrów. W ramach inwestycji powstanie płyta startowa, postojowa i droga kołowania samolotów. Zostanie również dobudowana niezbędna infrastruktura techniczna.


Projekt zakłada budowę lotniska dla małych samolotów pasażerskich przewożących do 50 osób. Na lotnisku będą mogły lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym. Utwardzony pas startowy w Suwałkach będzie drugą tego typu inwestycją publiczną w Podlaskiem. Jesienią ubiegłego roku zakończyła się budowa podobnego pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku, który ma kosztować 47 mln zł. Samorząd województwa podlaskiego wsparł inwestycję 16 mln zł.


Wybór nowego przewodniczącego Samorządowiec kilku kadencji, w przeszłości m.in. wicemarszałek województwa Bogusław Dębski, został w poniedziałek wybrany na nowego przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego. To kandydat większościowego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpił na stanowisku przewodniczącego sejmiku Karola Pileckiego (Koalicja Obywatelska), który został odwołany przed miesiącem. Pilecki był przewodniczącym podlaskiego sejmiku od listopada zeszłego roku. W głosowaniu tajnym pokonał wtedy niespodziewanie Marka Komorowskiego, zgłoszonego przez klub radnych PiS. W klubie tym nie było jednak jednomyślności, więc Komorowski większości nie uzyskał i przegrał z Pileckim.


Kontrkandydatką Bogusława Dębskiego była w poniedziałek radna Anna Augustyn (KO), której kandydaturę zgłosiła Koalicja Obywatelska i PSL. W tajnym głosowaniu Dębski otrzymał 16, zaś Augustyn - 13 głosów. Sejmik wybrał też w poniedziałek nowego wiceprzewodniczącego, po odwołaniu (również przed miesiącem, razem z przewodniczącym Pileckim) Cezarego Cieślukowskiego (PSL).


Odwołany wtedy wiceprzewodniczący został ponownie zgłoszony w poniedziałek na to stanowisko, jako wspólny kandydat ludowców i Koalicji Obywatelskiej, ale przegrał z Aleksandrą Szczudło, reprezentantką Solidarnej Polski w klubie radnych PiS.


Cieślukowski dostał 12, zaś Szczudło - 17 głosów. Oznacza to, że obecnie całe prezydium sejmiku tworzą radni klubu większościowego Prawa i Sprawiedliwości; dwaj wybrani wcześniej wiceprzewodniczący - Marek Komorowski i Łukasz Siekierko - również są z tego klubu.


Zmiany w budżecie województwa Radni przyjęli zmiany proponowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2041 oraz po krótkiej dyskusji na temat dofinansowywania działalności parków krajobrazowych oraz tzw. „witaczy” stojących u progu granic województwa w okolicy Zambrowa - przyjęli również zmiany w budżecie województwa na rok 2019 r.

Na Podlasiu mamy cztery parki krajobrazowe: Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Narwiański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Suwalski Park Krajobrazowy. Z kolei "witacz" z logiem Województwa Podlaskiego już od 20 grudnia 2018 roku wita przyjeżdżających w Podlaskie od strony Warszawy. Logo jest podświetlanie i zasilane panelami słonecznymi. Witacz powstał na zamówienie Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.


Nagranie z VII sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego


(PAP, Wrota Podlasia)

304 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page