top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #8 - Duży deficyt w budżecie województwa


(źródło: PAP)

125,6 mln zł deficytu zakłada projekt budżetu województwa podlaskiego na 2020 r. Projekt budżetu - w ramach pierwszego czytania - zaprezentował w poniedziałek po południu w Białymstoku radnym sejmiku skarbnik województwa Paweł Jungerman.


Dochody są planowane na poziomie 725,6 mln zł, wydatki mają wynieść 851,2 mln zł. Deficyt - 125,6 mln zł - ma być pokryty z kredytu (80 mln zł) oraz 45 mln zł nadwyżki budżetowej z lat poprzednich - poinformował skarbnik.


Na sesji nie było szerszej prezentacji tego projektu budżetu, radni zapoznali się z nim wcześniej na komisjach. Nie prezentował go też na sesji zarząd województwa. Zarząd województwa przyjął projekt tego budżetu 15 listopada i opublikował go w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) samorządu województwa.


Drugie czytanie projektu budżetu i głosowanie nad nim odbędzie się na sesji 20 grudnia - poinformował przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski. Skarbnik Paweł Jungerman poinformował, że wśród wydatków zaplanowano np. 40 mln zł na remonty dróg wojewódzkich, a łącznie Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich wyda na inwestycje 151,4 mln zł. "I to jest bardzo duża kwota" - ocenił krótko skarbnik.


Wśród najważniejszych inwestycji drogowych w projekcie budżetu dofinansowanych z UE są wymienione np. droga Ciechanowiec-Ostrożany, Sokółka-Dąbrowa Białostocka, Zabłudów-Nowosady. Z treści projektu budżetu zamieszczonego w BIP wynika, że środki unijne mają stanowić 34,5 proc. w strukturze budżetu. Np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego ma pochodzić 645,2 mln zł. Wydatki na programy i projekty unijne są planowane na kwotę 221 mln zł.


Skarbnik poinformował, że 2,2 mln zł samorząd chce przeznaczyć na wsparcie ochotniczych straży pożarnych, 2 mln zł na ochronę zabytków. 4 mln zł mają trafić na rozpoczęcie gruntownej modernizacji Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku. Cała wieloletnia inwestycja w teatrze ma kosztować - jak mówił - ok. 40 mln zł. Teatr ma się starać o dofinansowanie z tzw. środków norweskich. 16 mln zł zaplanowano natomiast na remont zabytkowego budynku w centrum Białegostoku po Książnicy Podlaskiej, który przejął jakiś czas temu urząd marszałkowski, mieściły się tam departamenty rolne, ale przeniesiono je w inne miejsce.


19 mln zł zapisano w budżecie na inwestycje w ochronę zdrowia. Zdaniem Karola Pileckiego, to za mało. - Martwi nas duży deficyt i rekordowo niskie kwoty na ochronę zdrowia, na funkcjonowanie szpitali wojewódzkich, które są przeznaczone. Martwią nas też środki, przeznaczone na kulturę bo też są niższe - mówił w rozmowie z TVP Białystok radny Koalicji Obywatelskiej. Dlatego też radni będą wprowadzać poprawki i zmiany do budżetu na 2020 rok.


Wiadomo już także, że Białostockie Centrum Onkologii przymierza się do rozbiórki budynku przy ul. Ogrodowej, który samorząd województwa przejął dawniej od Uniwersytetu Medycznego. Budynek ma być zburzony, a jego miejscu ma powstać ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit ( plany na powstanie takiego ośrodka były już prezentowane wcześniej). Nie podano na razie kiedy prace będą realizowane, nie było w poniedziałek na sejmiku mowy o kosztach.


Większość w podlaskim sejmiku ma Zjednoczona Prawica. W poniedziałek ślubowanie złożyło troje nowych radnych: Wojciech Grochowski (PSL), Krzysztof Kondraciuk i Piotr Modzelewski (obaj z listy PiS), którzy zastąpili troje radnych, którzy w ostatnich wyborach zostali parlamentarzystami.


(źródło: PAP, TVP Białystok)

336 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page