top of page
Szukaj

Z ŻYCIA SEJMIKU #9 - Budżet uchwalony. Co nas czeka w 2020 roku?


fot. PAP

125,6 mln zł - tyle będzie wynosić deficyt budżetu województwa podlaskiego na 2020 r., który radni przyjęli w miniony piątek. Wśród inwestycji, które zostały zaplanowane na przyszły rok to m.in. modernizacja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Jakie pozostałe projekty czekają na realizację w 2020 roku?


Za przyjęciem budżetu głosowało 17 radnych, dziewięciu było przeciw. Dochody - po zmianach od pierwszego czytania - zaplanowano na poziomie ok. 730 mln zł, wydatki ok. 856 mln zł, deficyt - ok. 125,6 mln zł - ma być pokryty z kredytu (80 mln zł) oraz 45 mln zł nadwyżki budżetowej z lat poprzednich. Przewidziano 12 mln zł rezerwy budżetowej.


Większość w sejmiku ma Zjednoczona Prawica. Głosowanie przeciwko zapowiedział przed głosowaniem klub PSL. Koalicja Obywatelska formalnie nie zajęła stanowiska klubowego, zadała jedynie pytania do projektu budżetu. W imieniu Klubu wystąpił radny Karol Pilecki. Podziękował za przygotowanie pierwszego budżetu obecnemu zarządowi, nie wyraził opinii, ale wystąpił z szeregiem pytań - m.in. o pokrycie ujemnego wyniku szpitali, o inwestycje w podlaskiej służbie zdrowia, a także o plan remontów podlaskich dróg. Pytania dotyczyły też remontu Teatru Dramatycznego i przedsięwzięć promujących województwo.


Budżet poparł klub PiS. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) ocenił, że budżet jest "bezpieczny, dobry, sklejony na miarę możliwości". Podkreślał, że "krytyka jest dobra pod warunkiem, że jest konstruktywna". Akcentował, że głównym celem zarządu na rzecz rozwoju regionu jest pozyskiwanie finansowania ze źródeł zewnętrznych. Był to pierwszy budżet samodzielnie przygotowany przez obecny zarząd województwa podlaskiego.


W budżecie na 2020 r. na remonty dróg wojewódzkich ma być przeznaczona duża kwota ok. 40 mln zł. To "trzy razy więcej" niż rok wcześniej, a na inwestycje na drogach wojewódzkich z własnego budżetu Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich przeznaczony 151 mln ł. Wśród inwestycji w regionie, które realizuje samorząd województwa podlaskiego to m.in. wiadukt w Sokółce (44,7 mln zł), droga Roszki Wodźki-Wysokie Mazowieckie (etap I 31 mln zł), droga Ciechanowiec-Ostrożany (47 mln zł), sroga Sokółka-Dąbrowa Białostocka - 59 mln zł.


Na finansowanie inwestycji w ochronę zdrowia będzie przekazanych 19 mln zł. Opozycja krytykowała, że w poprzednich latach były to znacznie większe kwoty.


4 mln zł będzie przeznaczone na rozpoczęcie modernizacji Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. 17 mln zł dostanie Opera i Filharmonia Podlaska, 6 mln zł Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, 1 mln zł Teatr Wierszalin, 7 mln zł Książnica Podlaska, 9 mln zł Muzeum Podlaskie, 6 mln zł Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Radni zmienili również w piątek nazwę WOAK na Podlaski Instytut Kultury.


Samorząd chce też kupić auto elektryczne na potrzeby urzędu marszałkowskiego - zarezerwowano na ten cel ok. 165 tys. zł. 3,7 mln zł trafi na promocję regionu na targach EXPO w Dubaju i organizację koncertu muzyki dyskotekowej.


Już wcześniej, przy okazji pierwszego czytania budżetu informowano, że środki z UE mają stanowić 34,5 proc. w strukturze budżetu. Np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego ma pochodzić 645,2 mln zł. Wydatki na programy i projekty unijne są planowane na kwotę 221 mln zł. 2,2 mln zł samorząd przeznaczy na wsparcie ochotniczych straży pożarnych, 2 mln zł na ochronę zabytków.


(źródło: PAP, BIA24.pl)

44 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page