We wtorek (29 października) odbędzie się kolejna sesja sejmiku województwa. Najważniejszymi sprawami, którymi zajmą się radni będzie kwestia Puszczy Białowieskiej, konflikt wokół budowy w gminie Giby wielkiej chlewni na około 2 tys. sztuk trzody oraz pomoc gminom, które ucierpiały w tegorocznej powodzi.
Pierwsza część sesji zostanie poświęcona omówieniu i przyjęciu trzech stanowisk. Jedno z nich będzie finalizować debatę rozpoczętą wcześniej na temat przyszłości Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańców. Wcześniej projekt tego stanowiska będzie analizowany przez kilka komisji. Jako rządzący radni, wyrażamy w nim poparcie dla utrzymania strefy IV ochrony czynnej, która umożliwia prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej
- tłumaczy Karol Pilecki, radny sejmiku województwa podlaskiego
Konflikt wokół budowy chlewni. Sejmik reaguje
Sejmik zajmie się także stanowiskiem dotyczącym wniosku o zakończenie moratorium na wycinkę drewna w lasach podlaskich. Przedłużający się okres niepewności wpływa negatywnie na kondycję finansową podlaskich firm z branży drzewnej oraz na miejsca pracy tysięcy mieszkańców. Oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Trzecie stanowisko, które będzie przedmiotem obrad, dotyczy konfliktu wokół planowanej budowy dużej chlewni w gminie Giby, mającej pomieścić około 2 tys. sztuk trzody. Przewodniczący sejmiku zaprosił na wtorkową sesję obie strony sporu.
Produkcja rolna jest kluczowym sektorem rozwoju i zatrudnienia, ale nie można zaniedbywać ochrony środowiska i rozwoju turystyki na tym obszarze. Takie inwestycje powinny uwzględniać oba te aspekty, dlatego konieczne jest poszukiwanie kompromisu, który zadowoli wszystkie strony.
-dodaje Pilecki.
Radni planują również zmienić statut województwa, aby powołać nową komisję ds. mniejszości narodowych i etnicznych, której utworzenie musi ostatecznie zatwierdzić rząd. Ma to być wyraz wsparcia dla harmonijnego współżycia mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Podlasie. Uważamy, że takie działania są szczególnie potrzebne dla mniejszości białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej.
Wsparcie dla powodzian i plan zrównoważonego transportu w regionie
Podlaski samorząd planuje też przeznaczyć 1 mln zł z budżetu województwa na wsparcie lubuskich gmin, takich jak Szprotawa, Małomice i Żagań, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi.
Radni będą również omawiać m.in. plan zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Podlaskiem, obejmujący aktualizację sieci połączeń oraz poprawę ich standardu.
Comments